9 stycznia 2018 2 minut na przeczytanie

Podatek od biurowców i galerii handlowych od 2018r.

Kategorie : Podatki

Od początku 2018 roku ma zacząć obowiązywać nowy podatek od biurowców i galerii handlowych. Wprowadzony zostanie tak zwany minimalny podatek. Ale na szczęście będzie można legalnie go nie płacić, a nawet zmniejszyć obecne zaliczki na podatek dochodowy płacone do Urzędu Skarbowego. Okazuje się, że nie dość, że nowy podatek nie przyniesie oczekiwanych zysków to jeszcze może spowodować, że podatnik zapłaci niższy CIT czy PIT niż w roku poprzednim. Jednak jest to opinia ekspertów na podstawie uchwalonych przez Sejm zmian i opublikowanych w Dzienniku Ustaw z roku 2017 pozycja 2175. Jednak Minister Finansów uznaje, że nowelizacja będzie działać tak, jak było to zamierzone. Dlatego też można oczekiwać wielu różnych interpretacji w tym zakresie wydawanych przez Urzędy Skarbowe.

Uszczelnienie poboru podatków dochodowych – nowelizacja z 27 października 2017 r.

Według Ministerstwa Finansów obecnie podatnicy nie wykazywali wszystkich dochodów do opodatkowania lub też wykazywali je w kwocie nie odpowiadającej skali i rodzajowi prac przez nich prowadzonych w ramach działalności gospodarczej. Wszystko to było wynikiem różnych optymalizacji podatkowych. Oczywiście można powiedzieć wprost, że były to optymalizacje legalne, na jakie pozwalały dotychczasowe przepisy. Dlatego też Ministerstwo Finansów zajęło się uszczelnieniem poboru podatków dochodowych, co skutkuje m.in. nowym podatkiem – od nieruchomości komercyjnych znacznych wartości, czyli przekraczającej 10 mln złotych. Oznacza to w praktyce, że ten nowy podatek będą płacić właściciele budynków biurowych czy galerii handlowych.

Jak legalnie uniknąć płacenia podatku?

Podatek ma być płacony w wysokości stałej stawki 0,035% od nadwyżki wartości nieruchomości powyżej 10 milionów złotych. Jednak co ciekawe z Ustawy o PIT art. 30 g ust. 9 i art. 24b ust.9 wynika, że ten nowy podatek będzie można odliczyć od zaliczki na podatek dochodowy. A według tej samej ustawy art. 30g ust. 10 oraz art. 24b ust.10 wynika, że jeśli podatek od nieruchomości komercyjnej będzie niższy od bieżącej zaliczki na podatek dochodowy to… nie musi być w ogóle wpłacany! Eksperci w dziedzinie podatków uważają, że nie tylko daje to możliwość nie płacenia tego podatku w ogóle, ale mimo to odliczenia go od bieżącej zaliczki na CIT lub PIT! Nie da się ukryć, że to przeczy zamiarom uszczelnienia poboru podatków.

Zostaw komentarz

14 + 20 =