9 stycznia 2018 1 minut na przeczytanie

Podatek od nieruchomości komercyjnych (od 1 stycznia 2018 r.)

Kategorie : Podatki

Nadejście roku 2018 to czas dużych zmian dla polskiego prawa podatkowego. Niektóre podatki znikają, inne się zmieniają, a jeszcze inne zaczynają obowiązywać. Wśród tych nowych znalazła się podatek od nieruchomości komercyjnych. Podlegać mu będą właściciele nieruchomości komercyjnych czyli, mówiąc w prostszym języku, biurowych i/lub handlowo-usługowych.

Regulacje dotyczące tego podatku zostały umieszczone zarówno w ustawie o PIT jak i w ustawie o CIT. Jego wysokość została ustalona na 0,035% podstawy opodatkowania miesięcznie. Podstawę tę stanowi tutaj przychód równy wartości początkowej nieruchomości określonej w pierwszym dniu każdego miesiąca (wykazanej w obowiązującej ewidencji) odjąć 10 milionów złotych (minimalną wartość środka trwałego).

Zdecydowano się na wprowadzenie tego podatku w celu przeciwdziałania niepłaceniu obowiązkowych świadczeń pieniężnych przez właścicieli przedsiębiorstw komercyjnych. W głównej mierze chodzi tu o to, że przychody firm były całkowicie albo częściowo przez nich ukrywane w celu ominięcia uiszczenia podatku.

Podatek od nieruchomości komercyjnych obejmie w głównej mierze osoby posiadające środki trwałe o bardzo dużej wartości (przekraczającej 10 milionów złotych). Przez środki trwałe rozumie się tu budynki wykorzystywane w przedsiębiorstwach handlowo-usługowych i biurowych, które zostały sklasyfikowane w Klasyfikacji Środków Trwałych. Wśród nich znajdują się centra handlowe, budynki biurowe, własne sklepy i butiki (nawet te o małej powierzchni), domy towarowe oraz inne budynki, gdzie prowadzone są działania handlowo-usługowe. Jednakże jeśli wartość początkowa środków trwałych nie przekroczy 10 milionów złotych, podatku nie trzeba będzie opłacać. Ponadto nie trzeba będzie płacić tego obowiązkowego świadczenia pieniężnego jeszcze w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeśli od powyższych przykładów środków trwałych nie będzie już odpisywana amortyzacja oraz, po drugie, jeżeli z nieruchomości w głównej mierze i/lub całkowicie korzysta się na własny prywatny użytek.

Zostaw komentarz

4 × jeden =