9 stycznia 2018 1 minut na przeczytanie

Uproszczenia w prawie podatkowym i gospodarczym dla firm (od czerwca 2018r.)

Kategorie : Gospodarka, Podatki

Projekt rządowej ustawy zakłada, że uproszczenia w prawie podatkowym i gospodarczym dla firm wejdzie w życie od czerwca 2018 roku, natomiast przepisy związane ściśle z podatkiem CIT od 2019 roku. Projekt zakłada w sobie wiele ułatwień technicznych dla osób, które zarządzają na co dzień firmami. Przede wszystkim zlikwidowanych będzie wiele obowiązków informacyjnych, ponadto bardzo dużą ilość deklaracji będzie można składać za pośrednictwem Internetu. To oznacza, że firma będzie miała więcej czasu na reprezentowanie interesów na zewnątrz, co pozwoli jej na pozyskanie większej liczby klientów.

Sprawy podatkowe

Bardzo ważną zmianą, którą w życie będzie wprowadzała ustawa jest to, iż zatory płatnicze nie będą miały negatywnych konsekwencji dla firm. Jeśli zaległości płatnicze przekroczą 120 dni, to wierzyciele będą mogli zmniejszyć wtedy podstawę opodatkowania, natomiast dłużnikom nie pozostanie nic innego jak zwiększenie takiej podstawy, na czym wyjdą jeszcze bardziej stratni. Oznacza to, że sytuacja firmy się polepszy i nie będzie trzeba obawiać się o finanse, tak jak do tej pory miało to miejsce. Dzięki temu wierzyciele zmniejszą swój podatek dochodowy. Na takich zmianach skorzysta wiele mniejszych firm, które będą mogły w ten sposób zadbać o swój rozwój i nie martwić się już więcej o swoją sytuację finansową, która będzie rozwiązana w przejrzysty sposób. Dłużnicy z kolei będą musieli zapłacić większy podatek dochodowy, jeśli ich zaległości płatnicze będą narastać i przekroczą okres 120 dni, dlatego będzie trzeba na takie zaniedbania bardzo uważać.

Rozliczanie strat z lat ubiegłych

Z kolei zmiany mówiące o rozliczaniu strat z lat ubiegłych wejdą w życie od 1 stycznia 2019 roku. Wtedy dojdzie też do wielu zmian dla małych podatników. Dzięki takim zmianom w prawie podatkowym i gospodarczym ujednolicone zostaną również formularze w podatkach lokalnych, rolnych, leśnych, ale też tych od nieruchomości. Pozwoli to wielu firmom na zaoszczędzenie pieniędzy, a więc na optymalizację kosztów.

Zostaw komentarz

10 − dziewięć =