9 stycznia 2018 1 minut na przeczytanie

Wyższa stawka VAT na wybrane wyroby medyczne

Kategorie : Podatki

W czwartek 14 grudnia 2017 roku Sejm przegłosował nowelizację ustawy o VAT, która zakłada między innymi wprowadzenie 23-procentowej stawki podatku na niektóre wyroby medyczne i antykoncepcyjne. Do roku 2017 obowiązywała na te wyroby stawka 8-procentowa. Za nowelizacją było aż 249 posłów, co przy 65 głosach przeciw i 113 wstrzymanych spowodowało, że nowelizacja wejdzie w życie w 2018 roku. Nowelizacja jest wynikiem orzeczenia z 2015 roku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o braku możliwości stosowania przez Polskę obniżonej, 8-procentowej stawki podatku VAT na towary, które to związane są z ochroną zdrowia. Dlatego też od 2018 roku zostanie przywrócona 23-procentowa stawka VAT.

Tak szybki termin wejścia obowiązywania nowelizacji ustawy o VAT spowodowany jest właśnie groźbą kar nałożonych na Polskę przez Unię Europejską. Może to być nawet 17 milionów złotych plus 1,2 miliona złotych za każdy dzień zwłoki z wdrożeniem tych przepisów.

O jakie wyroby medyczne chodzi?

Przede wszystkim chodzi tutaj o podniesienie stawki VAT na sprzęty medyczne, sprzęty pomocnicze, urządzenia, które mogą używać nie tylko osoby niepełnosprawne do użytku osobistego czy też o sprzęty, które nie są przeznaczone do łagodzenia skutków albo leczenia niepełnosprawności. W tej grupie wyrobów medycznych znalazły się też produkty zawierające w składzie cystynę i cysteinę. Większy VAT będzie też obowiązywał na towary używane do higieny osobistej czy do celów antykoncepcyjnych.

VAT 8% na jakie wyroby?

Z podniesienia stawki VAT do 23% wyłączone będą jednak niektóre produkty również powszechnie uznawane za wyroby medyczne. Są to między innymi soczewki kontaktowe, soczewki okularowe czy smoczki dla niemowląt. Także inne towary jak prezerwatywy, poduszki pneumatyczne dla chorych czy strzykawki do podawania leków zachowają VAT na poziomie 8%. A do tego niższa stawka podatku nadal będzie obowiązywać na wyroby medyczne dopuszczone do obrotu na terytorium Polski na mocy przepisów ustawy o wyrobach medycznych z 20 maja 2010 r.

Zostaw komentarz

szesnaście + 8 =